2005

Prvá cesta skupiny do Mexika bola splnením sna. Pre členov súboru bolo spoznanie Mexika jedným z najcennejších okamihov. Umožnili im to Instituto Tecnologico de Estudios Superiores de Monterrey (ITESM) a Benemerita Escuela Nacional de Maestros, ktoré prostredníctvom svojich príslušných pobočiek a pod aktívnym vedením Pedra Alonsa, Milenka a Dany Paštekovej, vedúcej súboru Magisterial, zrealizovali organizáciu tejto udalosti. Dva týždne na prelome augusta a septembra 2005 patrili medzi najkrajšie zážitky našej skupiny.

Všetko sa začalo v jeden upršaný augustový večer letom Viedeň - Paríž - Mexico, a príchodom do Mexica City. Zmena času nebola vôbec prekážkou pre skupinu, ktorá bola pripravená hrať hneď nasledujúce ráno, po lahodných raňajkách - mexickej špecialite tamales, v areáli školy Tec de Monterrey.

Priateľské prijatie od študentov a profesorov Tec de Monterrey a Benemerita Escuela Nacional de Maestros bolo bezprostredné pri všetkých koncertoch na akademickej pôde v Mexico City, Santa Fé i Escuela Nacional Superior de Maestros a predstavovalo skutočnú dávku motivácií na každé ďalšie vystúpenie skupiny. Keďže pochádza zo Slovenska, skupina si okrem mexických skladieb pripravila blok slovenských piesní a tancov (v podaní tanečníc zo skupiny Magisterial), aj keď nie sú ich hlavným štýlovým vyjadrením.

Byť v Mexiku, a nenavštíviť niektoré zo zaujímavých miest tejto krásnej krajiny, by nebolo dobrým rozhodnutím. Počas doby určenej na oddych sme si stihli pozrieť pyramídy v Teotihuacan, námestie Garibaldi, historické centrum Mexica City, Xochimilco, Antropologické múzeum, a dokonca i Taxco. Ako si asi dokážete predstaviť, všetky bohaté skúsenosti nadobudnuté počas tohto turné, dlho zostanú v pamäti členov skupiny a súboru Magisterial.

 

 

 

P