Medzinárodné stretnutie Mariachi v Guadalajara, Mexiko je bez pochýb jednou z najdôležitejších udalostí pre akékoľvek hudobné zoskupenie, ktoré sa pokúša o rozvoj a interpretáciu tohto hudobného žánru. Vzniká unikátna platforma slúžiaca pre zdieľanie skúseností, pre výučbu pri workshopoch, na dosiahnutie uznanlivého potlesku od Mexičanov, ktorí sa cítia hrdí že Mariachi šíria bohatú mexickú kultúru v rôznych častiach sveta. Zúčastňovať sa koncertov pre mladistvých v nápravných centrách, pre širokú verejnosť v nákupných centrách, pre dôchodcov, na verejných priestranstvách a námestiach, vyžadovalo obrovské úsilie. Ale napokon najväčšou odmenou je vrátiť sa motivovaný, plný nových zážitkov, nových cieľov, a zároveň sa tešiť na nasledujúce stretnutie s našim publikom v tejto časti Európy.

 

 

 

Pod záštitou Ministerstva kultúry Slovenskej Republiky bolo možné zúčastniť sa na XVI Medzinárodnom stretnutí Mariachi v Guadalajare, v Mexiku. S rovnakým nadšením ako vždy, v srdečnej a priateľskej atmosfére, sa stretnutie s inými skupinami Mariachi z iných krajín, stalo ideálnym miestom pre podporu hudobného ducha a pre pevné uchopenie oprát v smerovaní tohto žánru, ktorý dokáže mimoriadnym spôsobom vyjadriť priateľstvo, lásku, smútok, sklamanie alebo obdiv.Stretnutia s najlepšími mexickými a medzinárodnými skupinami Mariachi (Mariachi Vargas de Tecalitlan, Mariachi America, ale aj kubánski, kolumbijskí či venezuelskí Mariachi atď.), program nabitý vystúpeniami v rôznych mestách (okrem Guadalajary - hostiteľského mesta, Colima, Tlaquepaque, Manzanilla, Zapopan), publikum na námestiach či v reštauráciách - pre toto všetko sme sa pokúšali prežiť naplno každú jednu festivalovú chvíľku.

 

 

 

Tak, ako potrebujú ryby vodu a vtáky svoje krídla, tak i hudobníci Mariachi potrebujú mexický štát Jalisco - svoj kyslík nutný pre prežitie. Cesta do Jalisca a účasť na najlepšom festivale skupín Mariachi je určite úžasnou skúsenosťou. Autentické prostredie, kvalitné interpretácie hudby a srdečnosť ľudí do veľkej miery prispieva k rozvoju všetkých zúčastnených skupín hrajúcich tradičný mexický folklór. Slávny medzinárodný festival "Encuentro Internacional del Mariachi" každoročne hostí rôzne skupiny pochádzajúce z oboch amerických kontinentov, Európy a Ázie. Najkrajšie momenty, ktoré sme ako členovia skupiny od sformovania skupiny zažili, prišli v septembri 2006, kedy nás organizátori tohto festivalu pozvali, aby sme sa stali súčasťou tohto jedinečného podujatia. Vystúpenia pre guadalacharské publikum v našej hudobnej duši vyvolali jedinečné pocity: BOLI SME TAM, v mieste zrodu hudby Mariachi! Keď sa k našej hre a spevu pripojili diváci, nadchlo nás, akú úlohu zohráva táto hudba v mexickej identite.

 

Prvá cesta skupiny do Mexika bola splnením sna. Pre členov súboru bolo spoznanie Mexika jedným z najcennejších okamihov. Umožnili im to Instituto Tecnologico de Estudios Superiores de Monterrey (ITESM) a Benemerita Escuela Nacional de Maestros, ktoré prostredníctvom svojich príslušných pobočiek a pod aktívnym vedením Pedra Alonsa, Milenka a Dany Paštekovej, vedúcej súboru Magisterial, zrealizovali organizáciu tejto udalosti. Dva týždne na prelome augusta a septembra 2005 patrili medzi najkrajšie zážitky našej skupiny.

Všetko sa začalo v jeden upršaný augustový večer letom Viedeň - Paríž - Mexico, a príchodom do Mexica City. Zmena času nebola vôbec prekážkou pre skupinu, ktorá bola pripravená hrať hneď nasledujúce ráno, po lahodných raňajkách - mexickej špecialite tamales, v areáli školy Tec de Monterrey.

Priateľské prijatie od študentov a profesorov Tec de Monterrey a Benemerita Escuela Nacional de Maestros bolo bezprostredné pri všetkých koncertoch na akademickej pôde v Mexico City, Santa Fé i Escuela Nacional Superior de Maestros a predstavovalo skutočnú dávku motivácií na každé ďalšie vystúpenie skupiny. Keďže pochádza zo Slovenska, skupina si okrem mexických skladieb pripravila blok slovenských piesní a tancov (v podaní tanečníc zo skupiny Magisterial), aj keď nie sú ich hlavným štýlovým vyjadrením.

Byť v Mexiku, a nenavštíviť niektoré zo zaujímavých miest tejto krásnej krajiny, by nebolo dobrým rozhodnutím. Počas doby určenej na oddych sme si stihli pozrieť pyramídy v Teotihuacan, námestie Garibaldi, historické centrum Mexica City, Xochimilco, Antropologické múzeum, a dokonca i Taxco. Ako si asi dokážete predstaviť, všetky bohaté skúsenosti nadobudnuté počas tohto turné, dlho zostanú v pamäti členov skupiny a súboru Magisterial.